Բնապահպանության ոլորտի ԵՄ հրահանգների կիրարկմանն ուղղված առաջարկներ
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալներ Աննա Մազմանյանը և Արամ Մեյմարյանը հանդիպել են Չեխիայի բնության պահպանության գործակալության ներկայացուցիչների, Չեխիայի Հանրապետության շրջակա միջավայրի փոխնախարար Տոմաշ Տեսարի, ինչպես նաև Չեխիայի խորհրդարանի սենատորներ Զբինեկ Լինհարտի և Պետր Օրելի հետ, որոնք Հայաստան են այցելել «Կենսաբազմազանության հզորացված պաշտպանություն և կայուն օգտագործում Հայաստանում Եվրոպական միության չափանիշներին համապատասխան» ԵՄ թվինինգ ծրագրի շրջանակներում։
Հանդիպման նպատակը երկու երկրների միջև բնապահպանության ոլորտում համագործակցությունը քննարկելն էր։ Առաջնահերթ քննարկվել են ՀՀ օրենսդրական փոփոխությունները, որոնք միտված են Թռչունների և միջավայրերի վերաբերյալ ԵՄ հրահանգների մոտարկմանը։
Փոխնախարար Ա․ Մեյմարյանը համոզմունք հայտնեց, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը կներդնի բոլոր հնարավոր ջանքերը չեխ գործընկերների կողմից որդեգրած «կանաչ» և կայուն սկզբունքները առաջխաղացնելու հարցում։
Պատվիրակության օրակարգը ներառել է նաև առանձին հանդիպումներ և եվրոպական չափանիշների համաձայն բնության ժառանգության պահպանության չեխական փորձի ներկայացում։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև «Կանաչ համաձայնագրի» և «կանաչ վերականգնման» շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները։
«Թվինինգ» ծրագիրը ԵՄ-ի կողմից լավ փորձարկված գործիք է, որի միջոցով աջակցություն է տրամադրվում միմյանց հետ համագործակցող կառավարությունների գերատեսչություններին։

Proposals for implementing European directives on nature conservation
Deputy Environment Ministers Anna Mazmanyan and Aram Meymaryan met with the delegation of representatives of the Nature Conservation Agency of the Czech Republic, Deputy Environment Minister of the Czech Republic Tomas Tesar and Senators of the Czech Parliament Zbynek Linhart and Petr Orel, who are in Armenia within the framework of the EU Twinning program " Strengthened protection and sustainable use of biodiversity in Armenia in line with European standards".
The meeting was organised to discuss cooperation between the two countries in the field of nature conservation. First suggestions for changing the Armenian legislation with the goal of approximation EU directives on birds and habitats have been discussed.
Deputy Minister Aram Meimaryan assured that the Ministry of Environment will do everything possible to promote the "green" and sustainable principles adopted by the partners.
The delegation's agenda also includes separate meetings and presentation of the Czech Republic's experience in the field of conservation of natural heritage in accordance with European standards. During the meetings, prospects for possible cooperation within the framework of the green deal and green rehabilitation will also be discussed.
The "Twinning" program is a well-tested EU tool through which support is provided to government departments cooperating with each other.