Թվինինգ ծրագրի եզրափակիչ կոնֆերանս
Սույն թվականի մարտի 15-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում տեղի ունեցավ «Թվինինգ» ծրագրի եզրափակիչ կոնֆերանսը։
Ծրագրի նպատակը կենսաբազմազանության և բնության պահպանության բնագավառում ՀՀ օրենսդրության բարելավումն ու բնության պահպանության հարցերով պատասխատանու գերատեսչությունների արդյունավետության բարձրացումն է։
Չեխիայի բնության պահպանության գործակալությունը և Ֆինլանդիայի բնապահպանական ինստիտուտը SYKE համագործակցել են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ Հայաստանի բնության պահպանության բարելավմանը միտված օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներ մշակելու նպատակով։ Բազմաթիվ առաջարկների թվում են պահպանվող տարածքների նոր ՝ «պահպանվող լանդշաֆտի» կատեգորիայի հիմնումը, արժեքավոր բնական էկոհամակարգերի կատեգորիայի վերաբերյալ կանոնների սահմանումը, ինչը թույլ կտա կենսաբազմազանության պահպանությունը մասնավոր սեփականություն համարվող տարածքներում։ Միջազգային փորձագետների խումբը նաև առաջարկել է բնության պահպանության ոլորտում ինստիտուցիոնալ կառուցվածքի փոփոխություններ, որոնք ի վերջո կհանգեցնեն կենսաբազմազանության պահպանության և ԲՀՊՏ-ների կառավարման համար պատասխանատու պետական գործակալության ստեղծմանը։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար պրն Հակոբ Սիմիդյանն իր խոսքում անդրադարձավ Ծրագրի գրանցած արդյունքներին՝ հավելելով․ «Կարծում եմ, որ օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ զարգացման բնագավառներում այս Ծրագրի գրանցած արդյունքները մեզ համար  կդառնան առանցքային գործիքներ ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև կնքված համաձայնագրի կիրարկման համար»։
Քանի որ ՀՀ-ն Եվրոպական միության հետ ստորագրել է ՀԸԳՀ-ն (Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը), երկիրը պատրաստվում է Եվրոպական միության հետ իրավական և գործնական բնույթի համագործակցությանը նպատակաուղղված որոշակի քայլեր ձեռնարկել։ ԵՄ-ի բնության վերաբերյալ հրահանգներին մոտարկումը բնության պահպանության ոլորտի նպատակն է։
«Մենք ամփոփել ենք ՀԸԳՀ-ի պահանջները և ներկայացրել Կենսամիջավայրերի և թռչունների վերաբերյալ հրահանգների հիմնական սկզբունքները «Նատուրա 2000» գործիքակազմի միջոցով՝ ներառելով նաև կենսաբազմազանության պահպանության հաջողված պատմություններին առնչվող մի քանի դեպքի ուսումնասիրություն։ Վերջիններս միտված են ՀՀ-ի բնապահպանների համար ԵՄ օրենսդրության վերաբերյալ խտացված տեղեկություններ տրամադրելուն», նշեց Չեխիայի բնության պահպանության գործակալության ներկայացուցիչ պրն Տոմաշ Ռուժիչկան։
Միջազգային և հայ փորձագետներից կազմված խումբը մշակել է ՀՀ-ի կենսաբազմազանության ռազմավարության նախագիծը։ «Մենք նաև մշակել ենք Ռազմավարության գործողությունների ծրագիրը և այժմ քննարկում ենք այն Նախարարության հետ», իր ելույթում շեշտեց Ծրագրի ղեկավար, Չեխիայի բնության պահպանության գործակալության ներկայացուցիչ պրն Դավիդ Լացինան։ Ռազմավարությունում նաև հաշվի են առնվել  Կենսաբանական բազմազանության գլոբալ շրջանակի (Կունմին-Մոնրեալ) քննարկման արդյունքում համաձայնեցված թիրախները։
Կոնֆերանսի ընթացքում ներկայացված սահիկահանդեսները հասանելի են այստեղ, իսկ կոնֆերանսի տեսագրությունը հասանելի է այստեղ։

Final Project Conference
Final conference of the Twinning project was organised at the American University of Armenia yesterday, March 15, 2023. The project has focused on enhancement of the Armenian legislation in biodiversity and nature conservation, as well as on increasing effectivness of the government institutions responsible for nature conservation.
Nature Conservation Agency of the Czech Republic and the Finnish Environment Institute SYKE has worked together with the Ministry of Environment of the Republic of Armenia to prepare proposals for legislative changes that will enhance nature conservation in Armenia. Establishing new category of protected areas – Protected Landscape, and setting up rules for Valuable Natural Ecosystems as a category allowing protecting biodiversity on private lands are examples of many proposals and recommendations. Team of international experts also suggested changes in institutional set up in the field of nature conservation eventually leading to establishment of a government agency responsible for biodiversity conservation and management of protected areas.
Minister of Environment of Republic of Armenia Mr. Hakob Simidyan expressed his support to the project results and added: "I believe results of this project in legislation and institutional development become key instruments for implementation of the agreement between Armenia and the European Union."
Since Armenia signed the CEPA (Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) with the European Union, the country is going to implement several steps towards legal and practical cooperation with the European Union. Approximation of the EU nature directives is the goal in the field of nature conservation. “We summarised the CEPA requirements and explained the main principles of the habitats and birds directives in the Natura 2000 Toolkit including couple of case studies on biodiversity conservation success stories. This is to provide condensed information explaining the EU legislation for Armenian conservationists,” Mr. Tomas Ruzicka from the Nature Conservation Agency of the Czech Republic explained.
Draft of the Biodiversity Conservation Strategy for Armenia has been developed by the team of international and Armenian experts. “We have also drafted the action plan implementing the Strategy and we are discusing it these days with the Ministry,“ Mr. David Lacina, project leader from the Nature Conservation Agency of the Czech Republic, stated. The Strategy and the Action plan already takes into consideration the targets set by the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework.
Presentations from the conference can be downloaded from Downloads and the conference record can be seen here.