Հայ փորձագետները՝ Եվրոպայում ոգեշնչում փնտրելիս
Հայաստանի տարբեր կառույցների, ՊՈԱԿ-ների, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ Չեխիայի Հանրապետություն այց կատարեցին՝ բնության պահպանության ոլորտում Եվրոպական միության մոտեցումներին ծանոթանալու նպատակով։ Ութ մասնակիցները այցելեցին «Պոդիյի» ազգային պարկ և «Պալավա», «Զդարսկե վըրխի» պահպանվող լանդշաֆտային տարածքներ, որտեղ հանդիպեցին Չեխիայի բնության պահպանության մասնագետների հետ։
Ճանաչողական այցի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ազգային պարկերի դերին Չեխիայում, որտեղ պահպանվում և պաշտպանվում են ամեանաարժեքավոր կենսաբազմազանությունն ու բնական պրոցեսները։ Մարդկային միջամտությունները նվազագույնի են հասցված՝ իրականացվելով պարկերի միայն որոշակի փոքր հատվածներում։ Կառավարման բոլոր մոտեցումների հիմնական նպատակը բնիկ տեսակներն ու բնական միջավայրերը պահպանելն ու բնական էկոհամակարգերը վերակենդանացնելն է։ Չեխիայում կա 4 ազգային պարկ։ Այցելուները հանդիպեցին «Պոդիյի» ԱՊ-ի տնօրեն Տոմաշ Ռոտրեկլի և պարկի անձնակազմի հետ, որոնք ներկայացրեցին խիստ պահվանվող բնական գոտին՝ քննարկելով տեսակների մշտադիտարկման, անտառների կառավարման և զբոսաշրջության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
«Պալավա» ՊԼՏ այցը կենտրոնացավ պահպանվող տարածքում զբոսաշրջության կառավարման, ինչպես նաև բնական ակտիվների ակտիվ կառավարման հարցերի վրա։ Չնայած օրվա մի մասը ուղեկցվեց անձրևներով՝ մասնակիցները մեծ խանդավառությամբ կարողացան դիտարկել բազմաթիվ դեղին հիրիկներ (Iris pseudocarus), այնպիսի թռչուններ, ինչպիսիք են խայտաբադերը (Tadorna tadorna), ոտնացուպիկները (Himantopus himantopus), բլրային արծիվները (Aquila heliaca)։ ՊԼՏ-ի (ԲՊՄՄ (IUCN) V կատեգորիա)  վարչակազմի ղեկավար Յիժի Կմետը մասնակիցներին ներկայացրեց երկրի 24 ՊԼՏ-ների կառավարման համար պատասխանատու Բնության պահպանության գործակալության կազմակերպական կառուցվածքը։ Յ․ Կմետը նաև խոսեց անհետացման եզրին գտնվող տեսակների ու բնական միջավայրերի պահպանությանն ուղղված ակտիվ կառավարման գործելակերպերի մասին։
Եվրոպական գետնասկյուռի (Citellus citellus) թվաքանակի մեծացումը բնության պահպանությանն ուղղված ջանքերի հաջողված օրինակներից մեկն է։ Փորձագետները հնարավորություն ունեցան տեսնելու Չեխիայում կենդանատեսակի ամենախոշոր պոպուլյացիաներից մեկը՝ 800 առանձնյակով։ Այս պոպուլյացիան 2008թ․-ին բաղկացած էր ընդամենը 10 առանձնյակից, սակայն թիվը սկսեց աճել Միրոսլավ մարզի հարակից օդակայանի տարածքում պատշաճ խոտհունձ իրականացնելու արդյունքում։
Բավական հետաքրքիր և տարբերվող էր այցը «Զդարսկե վըրխի» պահպանվող լանդշաֆտային տարածքում գտնվող «Ռանսկո» ազգային բնական արգելոց, որտեղ կա կեղևակեր բզեզի (Ips typographus) ակտիվ բազմացման ազդեցությունը մեծապես կրող ոչ բնիկ եղևնիների անտառ, ինչը պայմանավորված է տեղումների խիստ նվազմամբ,  ջերմաստիճանի բարձրացմամբ և այն փաստով, որ նախկինում անտառը տնկվել է որպես ոչ բնիկ տեսակների մոնոմշակույթ։ Այս համատեքստում Բնության պահպանության գործակալության մարզային մասնաճյուղի տնօրեն Վացլավ Հլավացը մատնանշեց կլիմայական փոփոխություններով պայմանավորված ևս մեկ սպառնալիք։ Անհետացման եզրին գտնվող մերկածածանի տեղական պոպուլյացիայի (Phoxinus phoxinus) դեմ սպառնալիք էր նախորդ երկու տարվա ընթացքում երկու ամիս շարունակ անտառային գետակի ցամաքումը։ Չնայած այս դժվարին պայմաններին՝ ձկնատեսակը շարունակում է գոյատևել։
Այցը վայրի կենդանատեսակների միգրացիայի համար նախատեսված՝ ծանրաբեռնված երթեւեկությամբ խոշոր մայրուղու վրա գտնվող կամուրջ բնության և վայրի կենդանական աշխարհի վրա մարդկային ազեցության մեղմացման հետաքրքիր օրինակներից մեկն էր։ Մայրուղին անհնար է հատել և նմանատիպ կամուրջները այդ խոչընդոտը հաղթահարելու և տեսակների միգրացիան ապահովելու միակ լուծումն են։
Ճանաչողական այցը կազմակերպվել է Չեխիայի Հանրապետության բնության պահպանության գործակալության կողմից՝ որպես ՀՀ-ի բնապահպանության ոլորտի օրենսդրության հզորացմանն ու ինստիտուցիոնալ զարգացմանն ուղղված «Թվինինգ» ծրագրի մաս։
Լուսանկարները՝ Տոմաշ Ռուժիչկայի
Ճանաչողական այցի մասին այլ հոդվածներ՝
Ecolur - Հայ մասնագետները ծանոթացան Չեխիայի Հանրապետության կենսաբազմազանության պահպանության ոլորտի կառավարման փորձին

Armenian experts searching for inspiration in Europe
Representatives of Armenian institutions, SNCOs and NGOs visited the Czech Republic to find out about nature conservation approach in the European Union. Total of eight experts visited National Park Podyji and Protected Landscape Areas of Palava and Zdarske vrchy where they met with Czech nature conservationists.
Participants of the study tour had an opportunity to get familiar with the role of national parks in the Czech Republic where they protect the most valuable biodiversity and natural processes. Human interventions are minimized to only small parts of the Parks. All management practices are introduced with the aim to support native species and habitats and revitalize natural ecosystems. There are four National Parks in Czechia. The group met with Tomas Rothrockl, director of NP Podyji and other staff with whom they walked through the natural zone of strict protection and discussed recent issues related to species monitoring, forest management and tourism development.
Visit to Palava Protected Landscape Area (PLA) was focused on management of tourism in this protected area and active management of natural assets. Although the participants got some showers during the day, observation of many Yellow Irises (Iris pseudocarus), and birds such as Shelducks (Tadorna tadorna), Black-winged Stilts (Himantopus himantopus) or Imperial Eagle (Aquila heliaca) were among the highlites of the visit. Jiri Kmet, head of the administration of this PLA (IUCN category V) explained the organizational structure of the Nature Conservation Agency that is responsible for managing 24 PLAs in the country. He also presented active management practices for preserving endangered species and habitats.
Increasing numbers of European Ground Squirel (Citellus citellus) is one of the successful examples of nature conservation efforts. The experts had an opportunity to observe one of the largest colonies in the Czech Republic with 800 individuals. This colony started from just 10 remaining individuals in 2008. The numbers have been growing thanks to a proper grass mowing at the field airport near Miroslav municipality.
Very interesting contrast was to visit Ransko National Nature Reserve at the Zdarske vrchy Protected Landscape Area with spruce non-native forest that was heavily influenced by gradation of the bark beetle (Ips typographus) caused by severe decrease of precipitation, rising tempretures and the fact that forest were in the past planted as monoculture of non-native species. Here Vaclav Hlavac, director of regional branch of the Nature Conservation Agency, also demonstrated another threat caused by climate change. Local endangered fish population of Common Minnow (Phoxinus phoxinus) is threatened by drying of the forest creek for two months during the last years. Despite these severe conditions the fish manage to survive.
Visit to the bridge for wildlife migration over the major highway with heavy traffic was one of the interesting examples of mitigation of human impact to nature and wildlife. The motorway is impossible to cross and thus such bridges are the only solution to allow species migration through this barrier.
The study tour was organised by the Nature Conservation Agency of the Czech Republic as part of the Twinning project focused on enhancing Armenian legislation and instituional development in the field of nature conservation.