ՀՀ Շրջակա միջավայրի փոխնախարարների այցը Չեխիա
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալներ տկն Աննա Մազմանյանը և պրն Արամ Մեյմարյանը այցելել են Չեխիայի Հանրապետություն (ԵՄ անդամ է հանդիսանում 2004թ-ից)` երկրի բնության պահպանության համակարգին ծանոթանալու նպատակով։ Եռօրյա այցի շրջանակներում փոխնախարարները հանդիպել են Չեխիայի ՇՄ փոխնախարարներին և այցելել «Քրքոնոշե» ազգային պարկ, ինչպես նաև «Չեշսկիյ ռայ» պահպանվող լանդշաֆտային տարածք։
«Չեշսկիյ ռայ» պահպանվող լանդշաֆտային տարածքը («Բոհեմական դրախտ») երկրի ամենահին պահպանվող տարածքն է (1955թ․), իսկ 2015թ․-ին իր արժեքավոր երկրաբանական և գեոմորֆոլոգիական առանձնահատկությունների շնորհիվ դասվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլոբալ գեոպարկերի շարքին։ «Բոհեմական դրախտը» Չեխիայի ամենաշատ այցելուներ ոնեցող պահպանվող լանդշաֆտային տարածքներից է, ինչը հանգեցրել է «գերզբոսաշրջության» լուրջ խնդիրների, հետևաբար նաև ավազաքարերի էրոզիայի։ ՇՄ նախարարի տեղակալները հնարավորություն ունեցան զրուցելու անտառապահների հետ, ծանոթանալու պահպանվող տարածքում գործող մասնավոր ճամբարին, որը սերտ համագործակցում է բնապահպանական ծրագրեր, այցելուների համար արշավներ կազմակերպող բնապահպանական կրթական կենտրոնի հետ։
Դրանից բացի, Ա․ Մազմանյանը և Ա․Մեյմարյանը «Քրքոնոշե» ազգային պարկ այցի ժամանակ հանդիպում ունեցան ազգային պարկի տնօրեն պրն Ռոբին Բյունիշի հետ: Ազգային պարկը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել «Դիլիջան» ազգային պարկի հետ, և հայկական ու չեխական կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել վերսկսել համագործակցությունը։ «Քրքոնոշե» ազգային պարկի տարեկան այցելուների թիվը կազմում է 13 միլիոն և պարկի որոշ տարածքներ ամռանը գերծանրաբեռնված են, ինչի արդյունքում այն համարվում է աշխարհում ամենաշատ այցելուներ ունեցող ազգային պարկերից մեկը։
Չեխիայի բնության պահպանության գործակալության տնօրեն պրն Ֆրանտիշեկ Պելցը փոխնախարարներին ներկայացրեց Չեխիայի բնության պահպանության համակարգը, ինչպես նաև Գործակալության դերը և փոխգործակցության բնույթը Չեխիայի շրջակա միջավայրի նախարարության հետ։
ՀՀ ՇՄ նախարարի տեղակալները նաև հանդիպում ունեցան չեխ փոխնախարարներ տկն Էվա Վոլֆովայի և պրն Տոմաշ Տեսարի հետ Չեխիայի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարությունում, որտեղ քննարկվեցին բնության պահպանության վերաբերյալ ԵՄ հրահանգները և մի շարք այլ ոլորտային հարցեր։

Ms. Anna Mazmanyan and Mr. Aram Meymaryan, minister deputies, visit the Czech Republic to get familiar with system of nature conservation in the country that is the EU member state since 2004. On their three day visit they met with Czech deputy ministers and visited Krkonose National Park and Cesky raj Protected Landscape Area.
The Protected Landscape Area Cesky raj (Bohemian Paradise) is the oldest (1955) protected area in the country. It has been also declared the UNESCO Global Geopark in 2015 for its outstanding geological and geomorphological features. It is one of the most visited Protected Landscape Areas with some severe overtourism issues since the sandstone rock is very vulnerable to erosion. Deputy ministers had the opportunity to talk to local rangers and get familiar with the private campground operating within the protected area and closely cooperating with environmental education center offering environmental programmes and excursions to visitors.
In addition, Ms. Mazmanyan and Mr. Meymaryan visited Krkonose National Park and talked to its director Mr. Robin Böhnisch. The National Park has a memorandum of understanding with Armenian Dilijan National Park, and both parties expressed their willingness to restart a cooperation. Around 13 million visitors come to Krkonose National Park annually and some areas are overcrowded during the summer. This makes the Krkonose National Park one of the most visited park in the world.
Mr. Frantisek Pelc, director of Nature Conservation Agency of the Czech Republic explained the system of nature conservation in the Czech Republic and the role of the Nature Conservation Agency and its relations with the Ministry of Environment.
At the Czech Ministry of Environment, the deputies met with their counterparts Ms. Eva Wolfova and Mr. Tomas Tesar, EU nature conservation directives were discussed.