Հաջողված պատմություններ
Արմաշի ջրաճահճային տարածքները պատկանում են ձկնաբուծարաններին՝ այդպիսով համընկնելով որսորդության համար նախատեսված հանրային տարածքների հետ։ Այդ պատճառով ջրային թռչունները կանգնած են երկու խոշոր սառնալիքի առջև՝ չվերահսկվող կրակոցներ և սահմանային միջավայրերի ոչնչացում։ Տարածքում թռչնադիտարկման գործողությունների մշակումը ձկնաորսի կորուստը փոխհատուցելու հնարավորություն ընձեռեց, և մի քանի տարվա ընթացքում փոխվեց ձկնաբուծարանների ղեկավարության վերաբերմունքը՝ վայրի կենդանիների պահպանությունը դարձնելով առաջնահերթություն։
Read More
Սպիտակապոչ արծվի վերադարձը Ֆինլանդիա
Պոպուլյացիայի վաղ պատմությունը
Սպիտակապոչ արծիվները (Haliaeetus albicilla), ինչպես բոլոր գիշատիչ թռչունները, երկարատև ժամանակ որսի թիրախ են եղել։ Վաղ 1900-ականներին պետությունը նույնիսկ գումար էր վճարում թռչուններին սպանելու համար։ Ընդունված մոտեցումը գիշատիչ թռչունների և առհասարակ բոլոր գիշատիչ կենդանիների թվաքանակի նվազեցումն էր՝ դրանց համար կեր հանդիսացող կենդանատեսակների պոպուլյացիաների ավելացման նպատակով։
Կովկասյան ընձառյուծի վերադարձը Հայաստան
Վաղ 2000-ականներին Կովկասյան ընձառյուծը (Panthera pardus tulliana) դարձավ ոչնչացման եզրին գտնվող կենդանատեսակ Հայաստանում։ Այսօր (2021թ․-ին) երկրում ընձառյուծի թվաքանակը ավելացել է մինչև 10 առաձնյակ։ Այս հաջողությունը պայմանավորված է եղել գոյություն ունեցող պահպանվող տարածքների հսկողության ուժեղացմամբ, ընձառյուծի ապրելավայրի տիրույթում նոր պահպանվող տարածքների և համայնքային պահպանվող տարածքների ստեղծմամբ, ինչպես նաև ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարության, ԲՀՀ-ի հայաստանյան մասնաճյուղի, Կովկասի բնության հիմնադրամի, համայնքների և այլ հաստատությունների միջև արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ։
Առցանց տեսահսկման համակարգի ներդրումը Հայաստանի ԲՀՊՏ-ներում
Կովկասի բնության հիմնադրամի (ԿԲՀ) ֆինանսավորմամբ բնության հատուկ պահպանվող  տարածքներում (ԲՀՊՏ) տեղադրվել են առցանց տեսախցիկներ, որոնք ներքին ցանցերով միացված են միմյանց և Շրջակա միջավայրի նախարարությունում (ՇՄՆ) ստեղծված մոնիթորինգի կենտրոնին։ Այս նորարարությունը հնարավորություն է տալիս կիրառել նորագույն տեխնոլոգիաներ և մեծապես բարձրացնել պահպանության որակը ԲՀՊՏ-ներում։
Եվրոպական գետնասկյուռի վերածնունդը
Եվրոպական գետնասկյուռը (Spermophilus citellus) տարածված գյուղատնտեսական վնասատու էր համարվում 1950-ականներին։ Քառասուն տարի անց այն դարձավ ծայրահեղ վտանգված տեսակ, որին անհետացում է սպառնում։ Այսօր Չեխիայի Հանրապետությունում դրա պոպուլյացիան կարծես ապահով է, ի թիվս այլնի, Գործողությունների ծրագրի և տեղացի ֆերմերների հետ համագործակցության շնորհիվ։

Armash Wetlands belong to fish-farm and overlap with public hunting lands. Due to that, the waterbirds face two major threats: uncontrolled shooting and destruction of edge habitats. Development of birdwatching in the area created an opportunity of compensation for the lost yield of fish and in several years changed the attitude of the fish-farm’s management making the wildlife conservation a priority.
Read More
Return of White-tailed Eagles to Finland
White-tailed eagles (Haliaeetus albicilla) like all raptors have been actively hunted over long time. Early 1900’s state was even paying for killing of birds. Common attitude was to reduce raptors and all predator animals to increase the populations of their prey animal species. White tailed eagles were seen to be predators for the fish and young seals, at least. Finnish population was already close to extinction when the species was finally protected by law in 1920. However, poaching continued during several decades.
Caucasian Leopard is back to Armenia
In early 2000 the Caucasian Leopard (Panthera pardus tulliana) became a critically endangered species threatened by extinction in Armenia. Today (in 2021) number of leopards increased up 10 individuals in the country. This success was reached due to enforcement of existing Protected Areas, establishment of new Protected Areas and Community Conserved Areas within the leopard range as well as thanks to well-established partnership between the Ministry of Environment of the Republic of Armenia, WWF-Armenia, CNF, communities and other institutions.
Introduction of online video surveillance system in specially protected nature areas of Armenia
Online cameras that are connected by the internal network as well as to the Monitoring Center set up at the Ministry of Environment (MoE) were installed in specially protected nature areas through financing by the Caucasus Nature Fund (CNF). This innovation provides an opportunity to apply the latest technologies and greatly improve the quality of protection in PAs.